poniedziałek, 24 sierpnia 2015

Ekspedycja #3 Jaskinie Szkocjańskie, Kopalnia Idrija

KOPALNIA IDRIJA

Kolejnym punktem naszej wypraw była słoweńska zabytkowa kopalnia Idrija, jest to kopalnia rtęci wpisana do światowego dziedzictwa UNESCO.

Historia miasteczka w której znajduje się kopalnia wiąże się ściśle z górniczymi tradycjami. Miasto od pokoleń kultywuje tradycje górnicze, istniała tam szkoła górnicza, a także orkiestra. Rozwój miasto zawdzięcza wydobyciu rtęci.


Rtęć jest bardzo niebezpiecznym pierwiastkiem, praca ludzi w środowisku towarzyszącym tej kopalinie była bardzo niebezpieczna. Życie ludzi pracujących było narażone z wieloma chorobami związanymi z trującą cieczą, początkowo pracownicy nie byli zabezpieczeni w żadne środki ochronne np w maski, później wprowadzono kaski. 

Pracownicy kopalni umierali w bardzo młodym wieku. Ciekawostka jest to, że ludzi dojeżdżający do pracy z gór, żyli dłużej, co może być związane z wypacaniem szkodliwych substancji podczas codziennej podróży.

Idrija wydobywała rtęć rodzimą, której kropelki pięknie się prezentują na skałach otaczających. Wydobywano także cynober - czerwony minerał rtęci. 
Legenda głosi ze rtęć odkrył robotnik czerpiący wodę ze strumienia w której znajdowały się dziwne metaliczne kuleczki. 
Kopalnia posiada podziemna trasę turystyczna, z przewodnikiem.


JASKINIE SZKOCJAŃSKIE

Kolejnym punktem były Jaskinie Szkocjańskie, także wpisane na listę UNESCO.

Dla turystów dostępne są dwie trasy turystyczne, my wybraliśmy jedną, dłuższą.  
Zwiedzanie rozpoczyna się przejściem od kas biletowych do wejścia do kopalni. Początkowo korytarz kopalni jest wąski i mały ozdobiony naciekami, stalaktytami stalagmitami oraz stalagnatami. 
Jaskinia ma piękne sale z cudnymi formami naciekowymi. W dalszej części zwiedzającego czeka wielkie zaskoczenie, ponieważ wchodzi się do ogromnej sali, a wręcz hali, która jest olbrzymim korytem rzecznym wydrążonym przez rzekę Reke( w tłumaczeniu "Rzekę"). Podziemny wąwóz ma ok 100 m głębokości. Turyści przechodzą go wzdłuż utworzonego podestu przyczepionego do ścian wąwozu. Wrażenie jest po prostu niesamowite. 

Na trasie znajduje się także most nad płynąca rzeka. Gdy patrzymy w górę mamy wrażenie jakby nie było stropu, tylko niebo nocą. Trasa kończy się naturalnym wyjściem z jaskiń gdzie widnieje tablica pamiątkowa. 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Jak już tu jesteś, zostaw ślad po sobie. Będzie mi bardzo miło.